Zdražení popelnic

Je opravdu špatné, když je většina dobrých a poctivých lidí negativně ovlivněna několika méně poctivými.

Ano tak nějak cítím problém odpadkové politiky nejenom ve své obci. Od nového roku 2013 obec zvýšila o více jak 100 Kč poplatek za popelnici na jednoho občana. to dělá 510 Kč. Obce mají podle nového zákonu možnost zvýšit a přizpůsobit poplatky požadavkům na zprávu a odvoz tohoto odpadu.

Před pár lety, kdy začal rozmach ekologie (za což su opravdu moc rád), se u nás na vesnici začalo třídit. Třídily se plasty, tetrapak, sklo, zrušil se papírový sběr a nakoupili modré popelnice (uvádím jen z nostalgie). Několik měsíců na to, se shodla většina dědiny, jak nakládat s bio odpadem. Pořídili se komposty na zahrady, na dědině má každý zahradu, takže to vypadalo jako výborný nápad, navíc u nás byly komposty i předtím, tedy vlastně žádná změna. Z EU se dostali dotace a kdo chtěl mohl si pořídit ještě komposty s velikostí 750 litrů a 1000 litrů do rodiny zdarma. Třídění se vyplácelo a proto obec za naspořené peníze nakoupila další kontejnery. Dnes je obec vybavena opravdu hodně a nikdo nemůže říct, že je má daleko nebo nedostupné.

Situace vypadá výborně, většina trávu již nepálí na zahradě, ale ukládá v kompostech. Zřídila se skládka na dřevo - keře, větve a stromy. Obec má vlastní štěpkovač a kdo má zájem, může si přijet pro štěpky do kotle. Osvěta přiměla zapřemýšlet i samy vlastníky zahrad, a ti si také štěpkovače koupili - výhřevnost je parádní. Většina opravdu začala třídit. A nebudeme si lhát naučit starého psa novým kouskům je opravdu oříšek. Ale i babičky a dědáčkové třídění na vesnici brzo pochopili, a když si jdou pokecat do obchodu, tašku s plasty berou vždy sebou.

V naší větší domácnosti s pěti se podařilo stlačit odpad na půl popelnice asi za měsíc, takové té menší. I na dědině většina lidí začala snižovat počet vyprodukovaného odpadu, tak jak to správně má být. Jsem hrdý na svou obec!

I když většina se chová správně, i menšina může změnit pořádek. Když potom jeden pálí trávu či bramboráčí na zahradě, odnese to bohužel většina slušných lidí, kteří to musí čuchat. Když potom jeden topí nekvalitním dřevem, ba dokonce (jak jsem slyšel) pražci, odnese to bohužel většina. Když potom několik domácností na třídění kašlou, popelnice mají týden a týden plné, některé domácnosti dvě i tři popelnice, netřídí odpad, topí slušně řečeno vším možným a popelnice mají plné ještě popelem, to odnese také většina na zvýšeném poplatku.

Toto není snad poprvé urážení a nadáváním do mých sousedů, nikdo není svatý. Chtěl bych pouze poukázat, že bychom se mohli k sobě chovat lépe, vzájemně se respektovat a neotravovat své sousedy a spoluobčany.

Přidat komentář

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.