Výlety: Návštěva Kroměříže

Po dvou letech jsem opět zavítal do krásného města Kroměříž. Tentokrát jsem vyrazil z Hulína po cyklostezce, těch pár kroků nás jen posílí. Cestou jsem navštívil obec Bílany, zakousl svačinu a hurá do města. Prvním cílem byla Biskupská mincovna. Zde je pěkně popsaná historie mincovnictví na Kroměřížsku, ale i v Českých zemí. Mají zde velmi povedenou expozici prvních mincí (antika, Řecko apod.) doprovázenou ilustracemi ve formě humorného komixu. Návštěvníci se podívají i do staré parní vodárny. Koho trochu zajímá mincovnictví, hurá sem.

Jako výbornou restauraci na oběd možu doporučit kavárnu a restauraci Scéna. Po řádném obědě hurá do květné zahrady. Květná zahrada se pořád vychvaluje v televizi. Před dvěma lety jsme ji navštívil, všude výkopy kanálů a nikde nic. Říkal jsem si, sem už nikdy. Ale tak prostavěných 300 milionů z daní mě sem opět přivedlo. Chtěl jsem to prostě vidět. Jedinná krásná vzpomínka z minula byla na kolonádu a výhled na Redutu uprostřed zahrady.

Vstupné jsme koupily včetně 30minutové komentované prohlídky do Reduty. Vyšlo nás na rovnou stovku na osobu. Můžu být rád za to, že jsem navštívil Redutu s komentovanou prohlídkou. Prohlídka stála za celých 100Kč a dal bych možná i více. Nebylo to ale prohlídkou, ale průvodcem, ten se zasloužil o perfektní atmosféru a krásné strávení 40minut (nakonec se trochu zakecal). Povyprávěl nám jak se celá budova postupně stavěla a jakou měla historii. Nebyla to suchá historie, jak znám z dějepisu. Povídání bylo doplněno i odkazem na světové památky ve Francii nebo třeba USA, které doporučil pak shlédnout na youtube. Uprostřed budovy byla naistalováno kyvadlo, které se po odhoření provázku od svíčky začalo kymácet. Bylo zakončeno hrotem, který v písku kreslil krásnou přímku. Ke konci prohlídky bylo v písku místo přímky spíš přímek několik, což určuje otáčení země kolem osy. A přesně takové ukázky mám moc rád. Takže mě tato prohlídka prostě okouzlila.

Zpět k zahradě. Po prostavění 300 milionů korun, můžu s klidem říci, že se tam vlastně nic nezměnilo. Je to zahrada jako každá jiná. Nově má pár fontán, ale protože jsou nové, nevypadá to jako něco fantastického. Bylo zde dosazeno několik stromů, vytvořen ptačí pavilon, který mě taky neoslovil. Nakonec tu byl králíčí kopeček, čti králíkárna v kopci, kde mají králíci sotva místo, což je škoda. Od slova králíčí kopeček jsem čekal víc. Nově tu je také pomerančový sad, který byl pěkný včetně skleníku.

Už jsem se hodně rozepsal, což jsem ani nechtěl. Stručně řečeno, květná zahrada v Kroměříži je pěkná, je však pěkná tak na prohlídku jednou v životě. Když uvážím, jak krásný park v Kroměříži je a je naprosto zdarma, tak není co řešit. Pokud už květnou zahradu navštívíte, určitě navštivte i prohlídku reduty uprostřed, klidně i s dětmi. Právě takové maličkosti jako kyvadlo, které ukazuje důkaz otáčení země a výklad o malbách, kde na návštěvníky dříve triskala voda ze soch a maleb na zdích, je něco co si zapamatujete.

S Kroměříží se loučím a za rok možná vyzkouším prohlídku zámku.

Přidat komentář

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.