Sčítání lidu budem, registry nic nezměnily

Státní základní registry nám už nějaký pátek běží. Je to k nevíře, ale fungují. Každá agenda státní správy k nim může přistupovat. Pravda je, že ne všechny agendy základních registrů zatím využívají. Agendy mají přístup k základním registrům na základě Registru Práva a povinností, kde je definovaná každá agenda a naše data, ke kterým má právo přistupovat. Každý rok si můžete také zažádat o výpis agend státní správy, které o vás informace z registrů čerpaly.

V kampani mimo jiné zaznělo... "Občan již nemusí běhat po úřadech, stačí navštívit jeden". To znamená, že například živnostníku stačí zajít na živnostenský úřad apod. Nemyslím, že to funguje až takto dokonale, ale funguje. Občan však naráží na problémy úřadů, který ještě nejsou napojeny na základní registry. To jak systém funguje a nefunguje se rozepisovat nebudu. Ale spíše funguje a je využíván.

O to víc nepochopitelné pro mne je, že Statistický úřad i nadále plánuje otravovat občany se sčítáním lidu, cenou, pokud si pamatuju z loňska správně, kolem 2,5 miliardy Kč. To všechno v době, kdy by se státu hodila každá koruna a občanů každý volný čas na práci, rodinu a život. ČSÚ sčítání už ve velkém plánuje a registry nic prý nemění. Problém asi je v tom, že ČSÚ nemá přístup ani asi právo brát údaje z registrů k využívání ke statistice. Jednoduše řečeno sčítání už asi dnes není pro kontrolu státu, jestli vede všechny data správně(jak je obhajováno), ale dnes již a jenom pro statistiku ČSÚ a plánování. Myslím, že tak drahou statistiku nemá nikdo.

Toto téma jsem nastudoval ze zájmu, protože si myslím, že sčítání v roce 2021 už není to pravé ořechové v 21. století.

Přidat komentář

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.