Získala ČR z EU 74 miliard Kč?

Za posledních 9 let od roku 2004 získala Česká republika nějakých 250 miliard Kč. Je to moc nebo málo? Podívejme se na to trochu jinak. ČR loni dala do rozpočtu asi 40 miliard Kč a získala 113 miliard Kč. Super, to je výhodné paráda. No jenže zas tak výhodné to není...

Miliardy, které odvádíme do EU se vypočítávají podle HDP země, pokud tedy nebude ČR růst ani klesat (ani další státy), budeme odvádět zhruba těch 40 miliard Kč každý rok. Jenže, díky tomu, že žijeme na dluh, tak si lidé neuvědomují, že i když HDP je v celku vysoké, tak nevím jesti bychom reálně takové HDP bez dluhů měli. Je tedy trochu přehnané, proto si dovolím tvrdit, že platíme díky tomu, že naoko jsme vyspělá a bohatá země více než bychom normálně platili, ale to jsem odbočil.

HDP pomalu roste, nebo aspoň neklesá (když nepočítám krizi, které se nám teda podle mého vyhnula a je uměle živena politikou a lidmi). Naše země tedy pomalu roste. Dostáváme se rok za rokem blíže k pomyslné hranici, kdy už nebudeme dostávat, ale na prodělečné země budeme doplácet. Tedy česky financovat Rumunsko nebo Bulharsko a další země. Cílem toho divného projektu je Evropu dovést na stejně vyspělí kontinentu od Francie, přes ČR až po Rumunsko, všude by tímto mechanismem mělo dojít k vyrovnané úrovni států. Ale k tomu nikdy nedojde. Proč?

Protože, tento krásný projekt je prohnilý hned v základech. Dotace ještě nikoho nikdy nezachránily a v konečném důsledku spíše ubližují než pomáhají. Dotace pokřivují trh, ničí co můžou a hlavně kde kdo si rychle navykne na dávky a potom bude méně pracovat. Ať mluvím o člověku nebo státu, situace je stejná. Proto si nemyslím, že tento dotační program by měl nadále ve svobodné a vyspělé Evropě existovat.

Vydělá tedy Česká republika 74 miliard Kč? Kdybych tvrdil, že nic z toho nevydělá, lhal bych, ale určitě nevydělá 74 miliard Kč. Dotační programy jsou to nejhorší co je v politice dnes a denně dovoleno. Nejenom že platíme za naše peníze úředníky, posudky, papíry a byrokracii. Platíme i plánování těchto projektů. Když tedy pak určitá stavba dostane peníze, počítejte že z tého částky jdou peníze pro úředníky, další desítky jsou rozkradeny neférovostí zakázek a politiky (v první vlně na státní úrovni, potom na krajích a někdy i na městech a obcích). Když prominu korupci a byrokracii, které tyto dotace nahrávají, tak se staví blbosti (voloviny, kraviny, ... ***). Navíc stavby musí splňovat evropské normy, pravidla a zbytečné regulace, se kterýma se setkáváme dnes a denně a nebýt národem vtipálků, tak plačeme každou chvílu. Prostě si nemyslím, že tyto peníze přerozdělené a získané z programů pomáhají ekonomice a lidem z ČR, či dokonce lidé tím něco získají.

Nebylo by lepší peníze prostě lidem dát, poslat na místní obce a města, ať si je použijí na co chtějí?
Nebylo by lepší peníze prostě lidem nedávat a ani si je nebrát? Nižší DPH, či dokonce snížení zdanění práce?
Občan tak bude mít daleko větší moc (volby obecní a městské nebo svou hlavu), jak s jeho penězi nakládat.

Přidat komentář

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.